Wygodne ubrania robocze

Wiele różnych zawodów związanych jest z pewnymi zagrożeniami, dlatego też należy zadbać o wyposażenie go w odpowiednie środki ochrony. Jeżeli praca pracownika wiąże się z zagrożeniem, którego nie można wyeliminować za pomocą środków technicznych lub ustaleń dotyczących zasad pracy, pracownik musi stosować środki ochrony indywidualnej.

Termin ten odnosi się do każdego sprzętu, akcesoriów i odzieży, które chronią pracownika przed wypadkami lub zagrożeniami dla zdrowia w pracy. Można oczywiście zakupić wiele środków ochronnych i dopasować je w zależności od danego zagrożenia. Mogą być to przykładowo okulary ochronne, które będą chroniły oczy przed opiłkami podczas pracy ze szlifierką lub obrabiarką. Obuwie ochronne sprawdzić się praktycznie w każdym zakładzie pracy czy też placu budowy chronią nasza nogę przed zagrożeniami takimi jak przebicie gwoździem, zgnieceniem dużym ciężarem, czy też skręcenie kostki.

Dobre buty powinny być także wodoodporne aby można było pracować w czasie deszczu.

Z pewnością w wielu miejscach będziemy nosili rękawice ochronne, przykładowo mogą być to specjalne rękawice dla spawacza, które chronią jego ręce przed rozgrzanym metalem. Najczęściej wykonane są z grubej skóry, dzięki czemu są wygodne a z drugiej strony jest to materiał który się nie topi, co będzie w tym wypadku bardzo ważne. W niektórych miejscach pracy w z pewnością przyda się właściwa dróg oddechowych, wszędzie tam gdzie będziemy mieli do czynienia z chemikaliami, ale także w miejscach gdzie mamy do czynienia z pyłami. Zatem środków ochrony dróg oddechowych takich jak maski możemy używać w tartaku, czy też w cementowni. Jeżeli jednak stanowisko pracy nie jest szczególnie niebezpieczne, wówczas można nosić zwykła odzież ochronna jak różnego rodzaju koszule robocze flanelowe. Można jednak zadbać o to aby pracownik był dobrze widoczny, co będzie szczególnie ważne kiedy prace odbywają w nocy. Koszulki i ubrania odblaskowe będą dobrym pomysłem dla pracowników którzy wykonują prace przy drodze, ale także na placu budowy dobra widoczność pracownika będzie bardzo dobrym pomysłem.