Poznaj uroki Gruzji

Z pewnością każda osoba która uważa się za podróżnika powinna choć raz w swoim życiu odwiedzić Gruzję. Pozycja Gruzji na skrzyżowaniu Azji i Europy oznaczała życie pod ciągłym zagrożeniem inwazją.

W minionych stuleciach Gruzini szukali ochrony w ustronnych częściach kraju. Wiele z nich to bardzo niedostępne miejsca, gdzie można było ukryć się przed agresorem,
żadne z nich nie robi większego wrażenia niż Vardzia, kolosalna wioska w jaskini na południu kraju. Położona na zboczach góry Erusheti Vardzia została zbudowana w XII wieku przez mieszkańców szukających schronienia przed najeżdżającymi Mongołami. W czasach swojej świetności Vardzia rozciągała się na 500 metrów i miała 13 poziomów, szczycąc się ponad 6000 pojedynczymi mieszkaniami w grocie, systemem nawadniającym, kościołem i salą tronową dla królowej Tamar, monarchini, za której panowania powstałą ta imponująca budowla. Większość kompleksu została zniszczona przez trzęsienie ziemi niespełna sto lat po jego ukończeniu, ale znaczna część kamiennej architektury nadal można podziwiać. Osoby, które nie pamiętają czasów komunizmu a chciały by zobaczyć jak mogło wyglądać życie w tamtych czasach powinny udać się do Gori. Jedną z pierwszych rzeczy, które zobaczysz po przybyciu do Gori, jest ogromny plakat Stalina reklamujący lokalny sklep spożywczy.

Główna aleja nadal nosi nazwę Stalina, podobnie jak park miejski i szereg budynków miejskich.

Znajdziemy tam Muzeum Józefa Stalina, instytucja całkowicie oddana ochronie jego pamięci poprzez fotografie, dokumenty i pamiątki. Na terenie muzeum znajduje się drewniany dom, w którym urodził się Stalin, oraz osobisty wagon pancerny, z którego korzystał w późniejszym życiu. Warto zapoznać się z ofertami wycieczek do Gruzji na stronie: https://www.kresy.com/osw,wycieczka-gruzja,78. Z pewnością Gruzja oferuje dużą różnorodność jeżeli chodzi o turystykę, warto także spróbować słynnej na całym świecie gruzińskiej kuchni, wina, warto poznać także tą wyjątkową kulturę.