Co to właściwie jest moringa i jak ją stosować?

Chociaż wielu z nas wiele słyszało o korzyściach płynących z moringi i jej magicznych mocy leczniczych w ostatnich latach, często brakuje nam wyjaśnienia, czym jest sama moringa.

Drzewo moringa, znane na całym świecie pod takimi nazwami jak Behan i chrzan indyjski, rośnie najczęściej w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu. Drzewa są wysokie i każdego roku zbiera się setki liści. Ze względu na duże zapotrzebowanie na swoje produkty drzewo moringa jest uprawiane w Afryce i Ameryce Południowej oraz na całym obszarze tropików. Rośliny są uprawiane i zbierane przez cały rok; co oznacza, że jest to niezwykle korzystne dla rolników próbujących zarabiać na zubożałych obszarach świata. Każda część rośliny oferuje coś nieco innego w leczeniu chorób, gotowaniu lub mieszaniu produktów kosmetycznych. Przy użyciu rośliny jest bardzo mało odpadów, ponieważ owoce, liście, kora, a nawet korzenie i kwiaty są użyteczne. Kwiaty i owoce moringi tworzą bogate kremy i płyny do ciała, twarzy i włosów. Po wysuszeniu i sproszkowaniu liście stosuje się w celach leczniczych. Inne części rośliny, takie jak nasiona i oleje, znajdują się w produktach do włosów, smarach do maszyn i oleju do smażenia.

Jego popularność w krajach zachodnich wynika z niesamowitego wpływu rośliny na zdrowie dzięki połączeniu aminokwasów, minerałów i witamin. Jest to również powód, dla którego moringa jest głównym źródłem żywności w niektórych krajach, jest tania, łatwa w uprawie i smakuje podobnie jak szpinak, ale gromadzi wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne dla organizmu. Mając to wszystko do zaoferowania i nie tylko, oczywiste jest, dlaczego roślina stała się popularnym składnikiem żywności, produktów pielęgnacyjnych i leków. Korzystanie z dobrodziejstwa moringi jest proste, a roślina przyjmuje wiele form, sproszkowane liście moringa, suplementy diety w postaci kapsułek, herbaty czy olej. Liście służą do jedzenia i picia, często są dodawane do sałatki lub parzone jak herbata. Różne części rośliny są używane do zabiegów na skórze i włosach i przerabiane na pastę, którą nakłada się bezpośrednio na skórę lub wmasowuje w głowę. Oleje są stosowane do celów kulinarnych, wyrobu perfum i kosmetyków.