Dyski twarde HDD obracają dyski, więc ich działania mechaniczne mogą opóźnić pobieranie danych. W przypadku dysków twardych na ramieniu urządzenia znajduje się głowica odczytu i zapisu, która porusza się, aby znaleźć i uzyskać dostęp do danych, podczas gdy metalowe talerze wirują jednocześnie.
Dyski półprzewodnikowe SSD są zbudowane z krzemowych układów pamięci, nie zawierają ruchomych części, opóźnienia obrotowego i prawie zerowego czasu wyszukiwania, co znacznie skraca czas reakcji. Dane na dysku SSD są przechowywane w układach pamięci flash, które są w stanie zatrzymać dane nawet bez zasilania. Dyski SSD mogą być niezwykle cenne dla aplikacji, które wymagają wysokiej wydajności mierzonej opóźnieniem dostępu i operacjami wejścia i wyjścia na sekundę (IOPS). Ponieważ dyski SSD nie mają żadnych ruchomych części, są prawie niewrażliwe na awarie w środowiskach wibracyjnych i uderzeniowych lub w ekstremalnych temperaturach. Te cechy, szczególnie zdolność do pracy w ekstremalnych temperaturach, pozwalają systemom opartym na SSD obsługiwać więcej aplikacji w trudnych sytuacjach, w których tradycyjne dyski twarde mogą ulec awarii. Jeśli chodzi o pomiary, testy i zastosowania przemysłowe, stawki dostępu do danych są niezwykle ważne. Ponieważ dyski SSD nie muszą poruszać głowicami napędowymi ani obracać talerza napędu, jak w przypadku tradycyjnych dysków twardych HDD, dostęp do danych na dyskach SSD jest natychmiastowy. Z powodu braku tych opóźnień mechanicznych dyski SSD wykazują znaczny wzrost szybkości odczytu i zapisu. To zwiększenie wydajności zwiększa produktywność użytkownika, umożliwiając zwiększenie szybkości odczytu i zapisu danych, szybsze ładowanie aplikacji i krótszy czas uruchamiania oraz zamykania systemu. Dyski półprzewodnikowe SSD mają nie tylko wyższe prędkości odczytu i zapisu niż tradycyjne dyski HDD, ale mają także lepszą deterministyczną wydajność. W przeciwieństwie do zwykłych dysków twardych, wydajność dysków SSD jest prawie stała w całej przestrzeni dyskowej. Wynika to z ciągłego czasu wyszukiwania oferowanego przez dyski SSD. Ta przewaga wydajności może być wyjaśniona z dwóch kluczowych powodów.
Pierwszym z nich jest fragmentacja plików. Z czasem pliki stają się coraz bardziej podzielone, co wymaga zwykłego dysku twardego, aby wykonać dodatkowe próby odzyskania całego pliku. Ten proces zmniejsza efektywną wydajność dysku twardego w porównaniu z dyskiem SSD. Drugim powodem jest metoda przechowywania danych na dysku twardym. Kiedy dane są zapisywane po raz pierwszy na dysku twardym, są przechowywane w sektorach blisko zewnętrznej krawędzi wirujących talerzy, które poruszają się szybciej w porównaniu do sektorów bliższych środka talerza. Gdy dysk twardy zapełni się, dane są zapisywane w wolniej poruszających się sektorach wewnętrznych, zmniejszając prędkości odczytu czy zapisu. Oto, gdzie dyski SSD mają kolejną zaletę, ponieważ nie mają ruchomych części. Są w stanie utrzymać ten sam poziom wydajności odczytu i zapisu na całej pojemności dysku. Stale rosnące wymagania dotyczące pamięci stanowią wyzwanie dla mocy i wydajności centrów danych. Dyski półprzewodnikowe SSD mają znacznie lepszą ocenę wydajności do mocy niż tradycyjne dyski obrotowe HDD. Brak silnika znacznie zmniejsza zużycie energii przez dysk SSD, więc napęd pobiera mniej energii. Dyski SSD mają znaczną przewagę nad dyskami HDD, gdy są zainstalowane na serwerze. System nie tylko uruchomi się znacznie szybciej, ale także szybciej zapisuje i lokalizuje pliki. Może to pomóc w ułatwieniu korzystania z aplikacji i programów, umożliwiając im także uruchamianie i zamykanie z większą prędkością. Obecnie ceny dysków są niższe niż wcześniej. Możesz zajrzeć na stronę https://vobis.pl/dyski-ssd-silicon-power, żeby się o tym przekonać. Dysk SSD zawsze przyćmiewa dysk twardy HDD pod względem szybkości i ogólnej wydajności. Czas przesyłania jest krótszy i bez względu na to, czy używasz serwera do celów biznesowych, czy osobistych, dobrym wyborem jest serwer wyposażony w dyski SSD.