Co to jest stulejka i jak się taką przypadłość leczy?

W przypadku stulejki napletek jest tak wąski, że nie można go przesunąć z powrotem na żołądź lub można to zrobić tylko częściowo.

Czasami napletek jest również wydłużony. Zwężenie napletka jest zwykle wrodzone i występuje głównie u dzieci. Stulejka u dorosłych mężczyzn zwykle występuje w wyniku zapalenia i uszkodzenia napletka. Stulejkę można skutecznie i bezpiecznie wyleczyć chirurgicznie w kilka minut, bez negatywnego wpływu na sprawność seksualną.

Co to jest stulejka i jak się taką przypadłość leczy?

Operacja stulejki może być wykonana w różnym wieku

W przypadku stulejki napletek jest tak wąski, że nie można go odsunąć na żołądź lub tylko z trudem. W przypadku małego dziecka nie jest to powodem do niepokoju. Każdy chłopiec rodzi się z naturalną stulejką, napletek i żołądź są jeszcze sklejone w pierwszych latach życia. Adhezja napletka chroni niezwykle wrażliwą żołądź przed kontaktem z kałem i moczem, a tym samym przed patogenami. Napletek i żołądź oddzielają się dopiero podczas wzrostu. Ten rozwój jest zwykle zakończony w wieku od trzech do pięciu lat. Jeśli stulejka utrzymuje się powyżej piątego roku życia, zwykle wymaga leczenia. Ale dorośli mężczyźni mogą również cierpieć na zwężenie napletka w ciągu swojego życia.

Całkowita stulejka może być związana z poważnymi ograniczeniami funkcji seksualnych. Dla niektórych mężczyzn nawet erekcja jest bolesna. Erekcja może powodować niewielkie rozdarcia błony śluzowej, które z kolei prowadzą do powstawania blizn, a tym samym do zaostrzenia zwężenia napletka. U innych zwężenie napletka utrudnia wytrysk, również oddawanie moczu jest często znacznie utrudnione. Strumień moczu jest cienki i słaby, czasami odchylany na bok. W skrajnych przypadkach osoba dotknięta chorobą może oddawać mocz tylko kropla po kropli, a opróżnianie pęcherza może zająć dużo czasu. W niektórych przypadkach wąski otwór wylotowy również tworzy cofkę, następnie mocz gromadzi się pod napletkiem.

W gabinetach chirurgii estetycznej można wykonać operację stulejki oraz plastykę wędzidełka prącia. Obecnie operacja stulejki to operacja bezpieczna, w czasie której poszerza się ujście otworu napletka. Przed operacją należy przejść konsultację z urologiem, w zależności od wieku pacjenta chirurg podejmie decyzję o rodzaju operacji. Jest to zabieg bezbolesny, dzięki czemu pacjent będzie czuł się bardziej komfortowo.