Czy warto zdecydować się na instalację powietrznej pompy ciepła

Chociaż powietrzna pompa ciepła może co roku zaoszczędzić duże pieniądze dzięki obniżeniu rachunków za energię, należy wziąć pod uwagę również wady i koszty instalacji powietrznych źródeł ciepła.

Powietrzne pompy ciepła mogą wydawać trochę hałasu podczas pracy, ale należy powiedzieć, że właściciele domów mieszkających z pompami ciepła nie uważają tego za problem. Jeśli obawiasz się potencjalnych problemów z hałasem, instalator powinien być w stanie zainstalować pompę ciepła z dala od głównych pomieszczeń mieszkalnych i sypialni.

Czy warto zdecydować się na instalację powietrznej pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła działa również w niskich temperaturach

Potrzebna jest przestrzeń na zewnątrz dla samej pompy ciepła, w tym duża ilość miejsca wokół urządzenia, aby zapewnić odpowiedni dopływ powietrza. Potrzebne będzie również miejsce na duży zasobnik ciepłej wody w domu. Jeśli pompa ciepła zostanie umieszczona w miejscu, gdzie będzie dużo światła słonecznego, nie będzie musiała tak ciężko pracować aby ogrzać pomieszczenia mieszkalne i wodę. Przy niskich temperaturach powietrza zimą, powietrzne pompy ciepła nie są tak wydajne, ale będą znacznie tańsze w montażu niż pompa gruntowa. Ich zużycie energii elektrycznej nieco wzrośnie, gdy temperatura na zewnątrz stanie się naprawdę niska, a jeśli kolektor wymaga rozmrażania, zużywa więcej energii.

Pompa ciepła jest najbardziej wydajna, gdy minimalizujesz różnicę temperatur między źródłem ciepła a zapotrzebowaniem na ciepło. Gruntowa pompa ciepła może być zatem bardziej wydajna niż powietrzna. Dzieje się tak, ponieważ około dwóch metrów pod ziemią utrzymuje się temperatura około 10 stopni Celsjusza przez cały rok, chroniąc przed ekstremalnymi temperaturami. To ciepło to niemal w całości energia słoneczna, pochłaniana przez grunt latem.

Więcej o powietrznych pompach ciepła przeczytasz na stronie grupaeneco.pl/powietrzne-pompy-ciepla/. Dzięki dobremu projektowi i właściwemu doborowi taryfy elektrycznej można uzyskać koszty eksploatacji powietrznej pompy ciepła mniej więcej takie same lub niższe niż kotła elektrycznego, na olej lub LPG. Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania, warto odnawiać domy za pomocą lepszej izolacji i innych środków oszczędzających energię.