Jak oczyszczać powietrze w domu i w firmie?

Istnieje wiele mitów, oraz teorii na temat tego, jak wentylacja z odzyskiem ciepła funkcjonuje w domach prywatnych. Otóż okazuje się, że cała ta kwestia nie wymaga większych spekulacji, bo tak naprawdę jest tylko jedno proste wyjaśnienie.

Głownie system ten sprawdza się najbardziej w domach energooszczędnych. Oczywiście nikt nie podjął by się wybudowania domu, o słabej izolacji, bo to jest związane z bardzo dużymi kosztami, co za tym idzie popularne stały się efektywne energooszczędne rozwiązania technologiczne. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to dość popularne rozwiązanie również dlatego, że popularne staje się korzystanie z energooszczędnych technologii. Obecnie, kiedy coraz więcej domów budowanych jest z zastosowaniem nowinek technicznych związanych z energooszczędnością, sterowana wentylacja staje się bardzo dobrym pomysłem. Istnieje wiele branż w których konieczne jest zachowanie sterylnych warunków pracy. Zatem trzeba będzie również zadbać o to aby dostarczane tam powietrze było sterylne. Posłużą nam do tego specjalne filtry kieszeniowe, które będą umieszczane, w systemach dostarczania powietrza, przykładowo w systemach klimatyzacji. Przykładem mogą być pomieszczenia szpitalne, a w szczególności sale operacyjne. Oczywiście z tego rodzaju rozwiązań, będą korzystały również firmy farmaceutyczne, czy też serwerownie komputerowe.

Zaletą filtrów kieszeniowych będzie z pewnością łatwość ich wymiany, często zapychające się filtry, mogą uniemożliwić prawidłowe działanie systemów dostarczających powietrze do pomieszczeń, dlatego warto zadbać o ich ciągłe przeglądy. Niektóre rodzaje filtrów przystosowane są do ich czyszczenia, przez co będziemy mogli zaoszczędzić na kosztownej wymianie. Na rynku znajdziemy przykładowo uniwersalny filtr F7, który pasuje do wielu popularnych systemów klimatyzacji i wentylacji. Filtry muszą wyłapywać z powietrza różnego rodzaju pyły, cząstki które zanieczyszczają powietrze. Wiele firm stosuje tego rodzaju rozwiązania, aby chronić zdrowie swoich pracowników.