Filtry przepływowe – jak wybrać?

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia w budynku czy domu jest filtr przepływowy. To idealne rozwiązanie by w łatwy i szybki sposób poprawić jakość wody, którą otrzymujemy. Jakimi kryteriami warto kierować się przy wyborze filtra przepływowego oraz na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę? 

 

Zastosowanie filtrów przepływowych

Wykorzystanie filtrów przepływowych do wody to jedne z lepszych rozwiązań, dla wszystkich którzy pragną lepszego smaku, barwy czy zapachu wody. To także pewnego rodzaju ochrona przed zanieczyszczeniami, które mogą przedostawać się starymi rurociągami czy też pochodzić z nieszczelnych magistrali. 

 

Sam montaż filtru jest łatwym zadaniem. W większości, filtry przepływowe do wody instalowane są na głównym przyłączu, tuż za licznikiem. Dobrą decyzją jest także umieszczenie ich przed rozdzieleniem na poszczególne części w domu. Będzie to stanowić kompleksowe zabezpieczenie w każdym możliwym ujściu. Rynek oferuje szereg ciekawych rozwiązań, które odróżniają się od siebie pod względem przeznaczenia, zastosowanych materiałów czy budowy. O jakich rodzajach filtrów warto wspomnieć?

 

Rodzaje filtrów

Producenci filtrów przepływowych prześcigają się w poszukiwaniu nowych i innowacyjnych rozwiązań. Stąd też na rynku znajdziemy wiele ciekawych modeli, które to różnią się pod wieloma kątami.

 

Filtr na kran

W wielu przypadkach szczególnie chętnie wybierane są filtry do wody montowane na kran znajdujący się w kuchni. Jeśli korzystamy z wody głównie podczas przygotowywania posiłków czy napojów, wówczas dobrym wyborem może być filtr dzbankowy. To rozwiązanie bardziej budżetowe, ale jeśli dysponujemy większymi zasobami gotówki warto pokusić się o filtr nakranowy bądź naszafkowy. 

 

Odwrócona osmoza

Jest to jedne z najbardziej profesjonalnych rozwiązań, które spełni wszystkie oczekiwania nawet bardzo wymagających osób. Zadaniem takiego filtra jest usunięcie z wody wszelkich minerałów, soli, metali ciężkich oraz organicznych zanieczyszczeń.

 

Filtr mechaniczny

Podstawowym zadaniem filtrów mechanicznych jest zatrzymywanie cząsteczek stałych, rdzy, różnego rodzaju zawiesin, a także kawałków kamienia kotłowego. To także ochrona dla kolejnych urządzeń, do których zanieczyszczenia mogłyby się przedostać. 

 

Filtr węglowy

Filtry węglowe są często połączone z filtrami sedymentacyjnymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu usuwane są zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne oraz mikrobiologiczne. Wybór filtra węglowego poprawia parametry wody takie jak smak, zapach czy barwę. Zasada działanie filtra opiera się w głównej mierze na węglu aktywnym, który absorbuje zanieczyszczenia. 

 

Istotne parametry filtrów

Dostępne modele filtrów przepływowych różnią się między sobą wieloma parametrami. Decyzję o zakupie warto podejmować na podstawie kilku ważnych aspektów takich jak:

 

wydajność

wytrzymałość filtrów

temperatura pracy 

rozmiary

Szczególnie ważna dla większości osób będzie z pewnością wydajność filtra. W tym przypadku wiele uzależnione jest od potrzeb domowników. Rynek oferuje filtra przeznaczone dla 2-6 osób. Poszukując wydajnego modelu dla dużej rodziny, warto zastanowić się nad filtrem węglowym, którego przepustowość osiąga około 100-200 litrów w ciągu godziny. W przypadku nieco mniejszych wymagań, praktycznie każdy filtr będzie wystarczającym wyborem. Najlepszej jakości filtry przepływowe są na stronie https://dafi.pl/filtry-przeplywowe