Jak działają prowadnice meblowe?

Obecnie nie wyobrażamy sobie montowania szuflad bez prowadnic do szuflad.

Prowadnice meblowe potrzebne są w szafkach z szufladami, komodach, biurkach na stanowiskach pracy czy stolikach nocnych. W każdej szufladzie stosuje się odpowiednie prowadnice. Chociaż są one niewidoczne, ale stanowią integralną część szuflad i pozwalają na ich sprawne otwieranie i zamykanie.

Jak działają prowadnice meblowe?

Jakie wybrać prowadnice meblowe?

Prowadnice meblowe z łożyskami kulkowymi zmniejszają tarcie, dzięki czemu szuflady łatwiej się wsuwają i wysuwają. Zwykłe włożenie szuflady do mebla nigdy nie zadziała, możesz zamknąć i otworzyć szufladę, ale będzie dużo tarcia, które może w końcu spowodować uszkodzenie samej szuflady i mebla. Rozwiązaniem tego są prowadnice kulkowe, które umożliwiają płynne zamykanie i otwieranie szuflad oraz zmniejszają tarcie.

Prowadnice na łożyskach kulkowych to najczęściej stosowane w szufladach przesuwnych, zwykle składają się z wąskich i długich szyn wykonanych z metalu. Jednostki te składają się z małych kulek, które można umieścić obok szyn, aby umożliwić przesuwanie szuflad. Łożyska kulkowe zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi szuflad z zabudowanymi meblami i tarciu. Zestaw prowadnic jest połączony z rowkami szafki, a drugi z rowkami szuflady. Zazwyczaj prowadnice kulkowe używane są w zastosowaniach domowych, takich jak szuflady biurka, szafki kuchennej lub komody. Ze względu na swoją konstrukcję nie zaleca się stosowania tego typu prowadnic w innej konfiguracji niż pozioma. Ze względu na swoją konstrukcję można je również zamontować tylko z boku szuflady.

Obecnie wiele osób wybiera prowadnice meblowe z cichym domykaniem, które pozwalają na zamykanie szuflad bez trzaskania. Wbudowane sprężyny pomagają amortyzatorom delikatnie zamykać szufladę, co zapobiega również uszkodzeniu mebli. Możemy również wybrać prowadnice do szuflad z pełnym wysuwem, które świetnie sprawdzą się w meblach biurowych, jak również kuchennych. Jeśli jednak szukamy niedrogiego i trwałego rozwiązania, prowadnice z łożyskami kulkowymi sprawdzą się doskonale.