Mandat, zatrzymanie i utrata prawa jazdy

Polska drogówka ma dzisiaj naprawdę sporo możliwości karania pijanych kierowców. Przecież w nadzwyczajnych przypadkach może być on pozbawiony prawa wolności nawet do lat trzech, oczywiście, jeśli mówimy o przestępstwie. Osoba oprócz kary pozbawienia wolności może również być obciążona pięciotysięcznym mandatem. Zakaz prowadzenia samochodu do lat trzech to z pewnością kara, która jest w stanie odstraszyć każdego, kto tylko pomyśli o tym, aby wsiąść do samochodu pod wpływem alkoholu. Jeśli już popełnimy takie przestępstwo, to na pewno nie powinniśmy się bronić sami. Skorzystanie z pomocy adwokata to na pewno rozsądne podejście, zwłaszcza jeśli nie orientujemy się w niuansach prawnych. Jeśli spowodowaliśmy wypadek bez ofiar śmiertelnych to i tak musimy pamiętać o tym, że w przypadku gdy druga osoba będzie posiadała ubezpieczenie, to będziemy zobowiązani do naprawy drugiego samochodu.

Ciekawe? Więcej się dowiesz na https://adwokat24h.pl/

Spory problem

Wszystko będziemy musieli zrobić na własny koszt, to bardzo poważne zagrożenie, ale to przecież jedna z wielu konsekwencji prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Źle to wygląda w momencie, gdy po prostu nie posiadamy odpowiednich środków finansowych, aby pokryć szkody zarówno swoje, jak i osoby uczestniczącej w wypadku. Firmy ubezpieczeniowe nie pozostawią na nas suchej nitki i będą starały się odzyskać wszystkie pieniądze nawet na drodze sądowej. Bardzo prawdopodobne, że czeka nas rychła egzekucja komornicza, do momentu, aż uprawniony komornik wyegzekwuje od nas całą kwotę. Prowadzenie pojazdu po pijanemu może być naprawdę kosztowne i to na tyle, aby zrujnować nas finansowo. Innym instrumentem stosowanym przez policję jest zatrzymanie prawa jazdy. Odbywa się to na zasadzie odebrania kierującemu odpowiedniego dokumentu. Najczęściej papiery odbierane są podczas kontroli drogowej, a wszystkie dokumenty zostają bezpośrednio przesłane do starosty. Zostają tam do momentu, gdy to sąd w końcu zdecyduje o naszym losie.

O dokumentach zapomnijmy

Bardzo często, gdy tracimy prawo jazdy na określony czas, nasze dokumenty pozostają w przechowaniu właśnie u starosty. Utrata prawa jazdy to z kolei pozbawienie określonych uprawnień na określony czas, a w niektórych przypadkach nawet dożywotnio. Tylko sąd może orzec decyzję o utracie prawa jazdy i wyznaczyć termin, w którym ponownie będziemy mogli starać się o odzyskanie dokumentu. Kierujący mogą być w naprawdę trudnej sytuacji, czasem lepiej jest prosić sąd, o dobrowolne poddanie się karze. To pozwoli nam skrócić czas, bez którego będziemy musieli obyć się bez prawa jazdy. Warto dodać, że jest to jedno z tych działań, najczęściej stosowane w przypadku, gdy nie mamy już szans uniknięcia kary. Warto też złożyć odpowiedni wniosek o umorzenie. Nawet jeśli nie uda nam się uzyskać umorzenia sprawy, to jest duża szansa, że kara, którą poniesiemy, będzie o wiele mniejsza, niż zakładaliśmy. Najlepiej jest po prostu unikać kontaktu z samochodem, zwłaszcza jeśli wcześniej wypiliśmy alkohol. Takie podejście na pewno się sprawdzi i w ten sposób uchronimy się tylko od problemów.