Specjalistyczne zawory hydrauliczne do maszyn

Wiele różnego rodzaju maszyn i urządzeń wykorzystuje różnego rodzaju oleje dzięki którym smarowane są różnego rodzaju części ruchome.

Olej znajdziemy w każdym samochodzie, gdzie służy do smarowania tłoków w silniku, tam tworzy specjalny filtr. Odpowiedni wybór oleju silnikowego jest bardzo ważny dla poprawnej eksploatacji silnika spalinowego. W zależności od wieku oraz rodzaju jednostki napędowej naszego pojazdu należy stosować różnej lepkości oleje i tak dla weterana olej powinien być o dużej lepkości (najlepiej mineralny). Starszych silników po prostu nie wolno zalewać olejami o małej gęstości (pół-syntetyki oraz syntetyki) gdyż nagromadzony nagar i osad w silniku może zostać wypłukany i poważnie zaszkodzić jego prawidłowej pracy. Silniki nowe, wysokoobrotowe (np. w motocyklach) powinny być zalewane olejami syntetycznymi oraz pół-syntetycznymi, gdyż oleje maszynowe te dzięki swoim właściwościom lepiej docierają do trudnodostępnych elementów silnika. Nigdy nie należy mieszać olei o różnej lepkości. Przy wymianie olei nie możemy zapomnieć o wymianie filtrów. Należy także stosować się do zaleceń podanych przez producenta, takich informacji należy poszukiwać w książce serwisowej pojazdu. Każdy producent zaleca również częstotliwość wymiany. Oleje hydrauliczne są doskonałymi rodzajami olei, które to znajdują zastosowanie jako medium robocze w różnego rodzaju napędach hydraulicznych i układach tłumiących.

Zwykle mają one postać żółtawej lub czerwonawej gęstej cieczy.

Mogą być one sprężane do ogromnego ciśnienia i uzyskać bardzo dużą siłę w małym napędzie. Jednocześnie oleje smarują elementy metalowe, dzięki czemu zmniejszają ich zużycie. W urządzeniach wykorzystujących olej do sprężania stosuje się wiele rożnych podzespołów z pewnością ważne są zawory hydrauliczne. Tego rodzaju systemy hydrauliczne spotkamy w wielu maszynach budowlanych. Dobrym przykładem może być koparka, dzięki hydraulice działa jej łyżka, podobne systemy znajdziemy także w ciężarówkach służących do przewozu piachu, czy też innych materiałów sypkich.