Systemy operacyjne do zarządzania komputerem

System operacyjny to zasadnicze oprogramowanie zarządzające całym komputerem, dotyczy to oczywiście handlu oraz oprogramowania, tworzy ono środowisko do uruchamiania i kontrolowania wszystkich programów.

Oczywiście w tym przypadku system operacyjny zarządzał będzie także różnego rodzaju peryferiami i klawiaturą, myszką czy też drukarką. Warto zwrócić uwagę iż bez systemu operacyjnego nie moglibyśmy skonfigurować niektórych urządzeń, komputer nie mógłby pracować prawidłowo. Często o systemie operacyjnym mówimy OS, jest to skrót z angielskiego oznaczający operating system.

Systemy operacyjne do zarządzania komputerem

Jaki system operacyjny jest najpopularniejszy?

Obecnie na naszych komputerach od lat najpopularniejszy jest system operacyjny Microsoft Windows, w poprzednich latach najchętniej używaliśmy wersji 7 oraz 8, obecnie najpopularniejszy jest Microsoft Windows 10. Naturalnie warto zwrócić uwagę iż posiada on wiele różnych wersji, może być to wersja edukacyjna dla studentów, wersje Home oraz Pro do użytku domowego oraz licencję typowe dla firm. Oczywiście kiedy prowadzimy przedsiębiorstwo powinniśmy pamiętać aby dobrać odpowiednią licencję oprogramowania.

W przypadku systemów Windows 10 będziemy mieli do czynienia z różnego rodzaju licencjami, mogą być to licencje które określają iż system operacyjny przypisany jest do danego urządzenia wówczas jest to licencja typu OEM, która będzie używana tylko z dalnym komputerem. Możemy spotkać się także z określeniem ESD czyli elektronik software distribution, w tym przypadku będzie to oznaczało iż jest to dystrybucja drogą elektroniczną, zatem będziemy pobierali pliki instalacyjne z serwera firmy Microsoft.

Z pewnością zakup systemu operacyjnego drogą elektroniczną jest bardzo łatwy i wygodny, znajdziemy wiele sklepów które zajmują się dystrybucją systemów operacyjnych i oprogramowania takich jak przykładowo teamnet-software.pl/kategoria/systemy-operacyjne/. Będziemy mogli tam nabyć w atrakcyjnych cenach różne wersje systemu operacyjnego Windows 10, możemy także zakupić pakiet biurowy Microsoft Office 2019 czy też różne programy antywirusowe oraz zabezpieczające takie jak Avast, Kaspersky czy też Eset.