Powszechnie stosowane w rolnictwie środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin chronią uprawy lub pożądane i przydatne dla człowieka rośliny przed zniszczeniem lub zanieczyszczeniem przez szkodniki takie jak chwasty, gryzonie, grzyby, nicienie i owady.

Zawierają co najmniej jedną substancję czynną i pełnią jedną lub wiele funkcji. Przede wszystkim takie preparaty służą do ochrony roślin lub produktów roślinnych przed szkodnikami i chorobami przed lub po zbiorach. Mogą one również wpływać na procesy życiowe roślin, takie jak wzrost lub gubienie liści z wyłączeniem składników odżywczych. Zabezpieczają również zebrane plony przed gryzoniami, grzybami lub powstawaniem pleśni, a także niszczą lub zapobiegają wzrostowi niepożądanych roślin, takich jak chwasty, które tłumią wzrost plonów i odbierają im składniki odżywcze pobierane z gleby.

Środki ochrony roślin są powszechnie stosowane w większości obszarów produkcji rolnej w celu zminimalizowania inwazji szkodników, a tym samym ochrony upraw przed potencjalną utratą plonów i obniżeniem jakości produktów spożywczych.

Takie preparaty w żadnym wypadku nie są nowym wynalazkiem. W rzeczywistości celowe stosowanie różnych środków ochrony roślin sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to Sumerowie, Grecy i Rzymianie zabijali szkodniki i chwasty przy użyciu różnych związków, takich jak siarka, rtęć, arsen, miedź, popiół lub ekstrakty roślinne. Jednak wyniki były często mizerne ze względu na prymitywną chemię i niewystarczające metody aplikacji. Współczesne środki ochrony roślin, przykładowo oprysk kukurydza, są zaawansowane technologicznie i tworzone w oparciu o wyniki wieloletnich badań i obserwacji, dlatego są skuteczne, łatwe w użyciu, niedrogie, a zatem niezwykle popularne w ochronie pożytecznych dla człowieka gatunków roślin spożywczych i użytkowych. Utrzymanie rentowności rolnictwa jest również jednym z celów zintegrowanego zarządzania szkodnikami. Ludzie osiągnęli ważne korzyści z wielu sposobów na zastosowanie środków ochrony roślin, w tym zwiększenie plonów, ochrona przed defoliacją i zniszczeniem, zapobieganie psuciu się przechowywanej żywności oraz zapobieganie niektórym chorobom, które zagrażają ludziom i zwierzętom domowym oraz gospodarczym.